Patronat medialnyMiło mi poinformować, że moja wyprawa została objęta patronatem medialnym przez portal Link to Polnad www.linktopoland.com

sobota, 9 kwietnia 2016

Azjatyckie stowarzyszenie asean


Maria Jessa Aquisada Anian, czyli Jessi, dziewczyna Piotrka
Jestem w Malezji, w Kuala Lumpur, ale Filipiny ciagle wplataja się w moja codziennosc. Facebook i skype pozwalają na bieżąco uczestniczyc w zyciu moich znajomych i utrzymywać z nimi kontakt. Za pomoca fcebooka zapytałam Jessi, czy mogę zamiescic na swoim blogu jedno z jej zdjęć facebookowych, to na którym ma warkocze?
Kuala Lumpur. Egzotyczne drzewa o pieknych ksztaltach.
Rozbroilo mnie jej pytanie zadane w odpowiedzi „ co to jest warkocze?” tak się rozmawia, jak nie mowi sie w tym samym jezyku . Wyjasnilam Jessi, jak mogłam najprościej, ze to sa wlosy, które na tym zdjeciu ona ma nad uszami, po obu stronach twarzy i zrozumiala!
Park otaczajcy teren Twin Tower Petronas
Wyrazila zgode, wiec zamieszczam to zdjecie, bo na nim wygląda bardzo naturalnie, tak jak w rzeczywistości. Mysle, ze Wam tez spodoba się ta ladna filipinska dziewczyna. Zapewniam, ze również jest bardzo sympatyczna.
Genialne rozwiazanie komunikacyjne, to sky train i przewieszki dla pieszych.
A teraz siedze sobie w Malezji, w pokoiku przy stoliku i spozywam pyszne śniadanko, na które sklada się salatka ze swiezych pomidorow z cebula, gesty grecki jogurt oraz chleb z ziarnami. Odkrylam bowiem supermarket „Geant” gdzie takie rzeczy można kupic, a nawet wedzony boczek i salami.
Meczet Masjid Jamek w Kuala Lumpur
Geant znajduje się tuz obok stacji LRT Bukit Bintang. Nalezy tylko zejść na dol i z drugiej strony zajść ten bardzo duzy budynek przy stacji. No wiec siedze sobie przy śniadanku i popatruje w telewizor. Od pewnego czasu mam wlaczona stacje "Go ASEAN"  na którm nadaja ciekawe programy turystyczne o krajach azjatyckich.
Takimi przewieszkami mozna kilometrami chodzic w KL i ogladac miasto z gory.
Dzisiaj dopiero zastanowilo mnie, co to jest ten ASEAN i dlaczego zawsze na początku oraz na koncu tego mojego ulubionego programu ukazuje się to logo? Czasami również w przerywnikach programu? Program jest bardzo starannie i ciekawie opracowany, promujacy kraje azjatyckie wiec mnie to zinteresowalo.
Przed wejsciem do Twin Tower Petronas (TTP).
Ogladam  krótkie filmiki prezentujące ciekawe miejsca pod względem historycznym i turystycznym w Malezji, Tajlandii, Indonezji, Laosie, Kambodzy, Filipinach i jeszcze kilku innych krajach Azji Poludniowo-Wschodniej. Prezentowana jest kultura tych krajów, tradycje, sztuka kulinarna, ludzie, dokonania w roznych dziedzinach zycia spolecznego oraz osiagniecia gospodarcze.
W holu TTP, jesli chcesz wejsc dalej, kup bilet.
Bardzo przyjemne i pożyteczne programy. Teraz na przykład, gdy pisze te slowa, w programie uczestniczy turysta z Europy i probuje roznych potraw przy ulicznych prowizorycznych garkuchniach w Jakarcie. Jedne zachwala, przy innych krzywi się niemiłosiernie, ale dzielnie lyka, co mu dano. Jednoczesnie pokazywne sa ciekawe miejsca w miescie. Chociaz ja uwazam, ze trudno tam znalezc ladne miejsca.
Fontanny przed wejsciem do TTP
Tak mnie zaintrygowal ten program, ze weszlam w google, żeby sprawdzic, co to jest za organizacja o nazwie ASEAN i jak zaczelam czytac, to się oderwac od tej lektury nie mogłam. Ciagle okazuje się, ze mało jeszcze wiem o krajach azjatyckich i chociaż zawsze glebiej interesuje się krajem, do którego jade, to w gruncie rzeczy bardzo powierzchowna jest ta moja wiedza. Taka przewodnikowa tylko.
Turysci w holu TTP
Otoz ASEAN, to jest Stowarzyszenie Narodow Azji Poludniowo Wschodniej, które zostało powolane do zycia w Tajlandii w 1967r ubiegłego wieku. Deklaracje o współpracy podpisalo 10 panstw: Tajlandia, Malezja, Indonezja, Filipiny, Singapur, w 1984r dolaczyla Brunei, w 1995r Wietnam, w 1997r Myanmar czyli Birma i wreszcie w 1999r, Kmbodza.
Wiezowce Kuala Lumpur.
To jest cos takiego, jak u nas Unia Europejska, tyle ze oni wpadli na to juz w 1967r. ASEAN stawia sobie za cel wzmocnienie krajów Azji południowo-wschodniej dla uzyskania stabilności pokojowej, przyspieszenie rozwoju gospodarczego, rozwój nauki i kultury oraz pogłębienie współpracy handlowej miedzy tymi państwami.
Miasto otwarte na nowatorskie projekty architektoniczne.
Zapisano również dazenie do poprawy jakosci zycia ludności, promocje krajów azjatyckich we wszystkich dziedzinach działalności człowieka, nie tylko w turystyce, chociaż turystyka,  to bardzo znaczaca dziedzina w budzecie tych krajów ze względu na ich ciekawa historie, sprzyjający klimat i atrakcyjne polozenie.
Strefa dla palaczy zawsze oblegana. Azjaci pala papierosy namietnie.
Ponadto zobowiązano się do współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi realizującymi podobne cele oraz do poszanowania sprawiedliwości i praworzadnosci zawartych w Karcie Narodow Zjednoczonych. W 2006r ASEAN otrzymalo status obserwatora w Zgromadzeniu Ogolnym Organizacji Narodow Zjednoczonych i partnera w dialogu.
Pakistanczyk zbiera pieniadze na powrot do domu, przez Polske. Hm, ale nie odradzalam.
Niesamowicie mnie ten temat zainteresowal, no bo jak to, Unia 10-ciu krajów, niby podobnych, bo w ramach tego samego regionu swiata, ale przecież zupełnie innych  pod względem  ustrojowym, religijnym, gospodarczym i pod względem poziomu zycia ludności.
Malajskie Selamat Datang znaczy tyle, co angielskie Welcome i polskie Witamy.
W kilku z nich bylam i sama te roznice widzialam golym okiem. A jednak korci mnie, aby chociaż w skrocie te roznice pokazac, wiec to zrobie. Mysle, ze zebrane informacje o krajach wchodzących w skład ASEAN zainteresują również czytelnikow mojego bloga i podroznikow lub przyszłych podroznikow.
Posilkownia przed centrum biura Air Asia
1.Malezja – glowa państwa jest tutaj krol  Almu,tasimu Bilahi Muhibbuddin Tunanku Al-Haj Abdul Halim Mu,adzam Shah Ibni Almarhum Sultan Badlishah. Jak można mieć takie długie nazwisko? Krol wybierany jest co 5 lat, ale tylko spośród sultanow. Oprócz krola jest w Malezji również szef rządu Dato,Sri Mohd bin Najb Tun Abdul Razak. Rozumiem, ze premier nie może mieć dłuższego nazwiska od krola.
Zaraz za Petaling Street jest nastepny deptak i nastepne sklepy i posilkownie.
Ojciec Razaka tez byl premierem, a Razak junior juz w wieku 23 lat zasiadl w parlamencie. W Malezji w uzyciu jest jezyk malajski, angielski, chiński i tamilski. 63% społeczeństwa wyznaje islam. Pozostale religie, to buddyzm,18%, katolicyzm, prawie 7%, protestantyzm ponad 4%, hinduizm, 6%. W Konstytucji zapisane jest, ze kraj jest swiecki. To taka ciekawostka.
Chinska swiatynia buddyjska w islamskim kraju.
2.Tajlandia – Krol Bhumibol Adulyadej, czyli Rama IX panuje w kraju od 1946r. Szefem rządu jest Prayuth Chan - Ocha. W kraju obowiazuje jezyk tajski. 75% społeczeństwa stanowią Tajowie, 14% jest pochodzenia chińskiego, południe kraju zamieszkują muzułmańscy Malajowie, 2% stanowią plemiona gorskie, Karenowie, Lahu, Miao, Agha, Mien, Lisu, które mowia swoimi jezykami i wyznaja swoja religie plemienna. Glowna religia jest buddyzm-ponad 93%, islam wyznaje jedynie 5,5% ludności, Pozostale religie wystepuja szczatkowo.
Klaksony i muzyka zmusily mnie do wyjrzenia przez okno.
3.Brunei Darussalam – maleńkie państewko, w którym władze od 1967r  sprawuje Sultan Haji Hassanai Bolkiah  Mui,zzaddin Waddaulah. Panuje tam sułtanat, czyli monarchia absolutna. Sultan jest glowa panstwa i jednocześnie szefem rządu. Obowiazujacy jezyk malajski i angielski. Spoleczenstwo sklada się w 66% z Malajow, w 11% z Chinczykow. Rodowici Bruneiczycy stanowią 19%. Islam wyznaje 75% ludności, prawie 9% buddyzm, ponad 6% wyznaje religie plemienne, 5% to katolicy, a  ponad 4,4 % protestanci.
Parada przechodzil tuz pod oknami mojego hotelu na Jalan Sultan Street.
4.Indonezja – to republika. Glowa państwa jest prezydent Joko Widodo, władze ustawodawcza sprawuje parlament i rząd. To muzulmanski kraj. Ponad 87% społeczeństwa wyznaje islam, 7% to protestanci, niecale 3% stanowią katolicy. Obowiazkowym jezykiem urzedowym jest bahasa indonesia, ale to ogromny kraj wyspiarski, zróżnicowany etnicznie i ludność posluguje się wieloma innymi jezykami i dialektami. Ciekawostka? w samej stolicy, Jakarcie, mieszka 8,5 miliona ludzi.
To Chinczycy obchodza swoje swieto
5.Kambodza – jest królestwem. Monarcha wybierany jest przez potomkow trzech linii królewskich, wchodzących w skład „Rady Tronu”. Władze wykonwcza sprawuje królewski rząd. Pierwsze wybory do Zgromadzenia Nrodowego odbyly się tam dopiero w 1993r i przebiegaly pod nadzorem ONZ.
Tak witaja Chinski Nowy Rok
Rzad dlatego nazywa się królewski, ponieważ krol posiada tam wladze najwieksza. Może on odwolac premiera rządu, wydac dekret z moca ustawy, zawetować ustawe przeglosowana przez parlament i jest to weto absolutne, od którego nie ma odwołania. 94% ludnosci stanowia rodowici mieszkancy Kambodzy, Khmerowie. Mowia we wlasnym khmerskim w jezyku.
Chinczycy sa we wszystkich krajach swiata.
Pozostala ludnosc, to Chinczycy (3%) oraz Tajowie, Laotanczycy i Wietnamczycy. Buddyzm wyznaje 80% ludności, 17% to ateiści, 2% wyznaje islam, chrześcijan jest zaledwie 1%. Ciekawostka: w Kambodzy 65% ludności jest jeszcze  analfabetami.
Gdziekolwiek sa, trzymaja sie razem i sie wzjemnie wspieraja.
6.Laos – Prezydent Chommaly Sayasone. Prezydent wybierany jest przez jednoizbowy parlament na 5-letnia kadencje. Rzad  i premier powolywani sa przez prezydenta za aprobata parlamentu. W kraju działa niepodzielnie jedynie sluszna partia, Laotanska Partia Ludowo Rewolucyjna.
Wierni sa swoim tradycjom narodowym i buddyjskiej religii.
Trudno okreslic skład etniczny, bo rząd dzieli spoleczenstwo na nizinnych, wyżynnych i gorskich, w zleznosci od tego, w jakim regionie kraju zyja. Jest tam tez trochę Tajow i Chinczykow oczywiscie, bo Chinczycy sa po prostu wszędzie. 66% ludności wyznaje buddyzm, prawie 31% religie plemienne, protestantyzm 1%, do katolicyzmu przyznaje się zaledwie 0,5% ludności.
Chinskie parady sa kolorowe i rozsiewaja wokol won kadzidelek
80% ludności pracuje w rolnictwie. Rozwoj przemyslu znajduje sie w powijakach. Dopiero po 1989r zaczela się w Laosie rozwijać turystyka. Laos, jako jedyne państwo w Azji Poludniowo Wschodniej nie posiada dostępu do morza. Ma jedynie rzeke Mekong, która jednocześnie stanowi granice panstwowa z Tajlandia. Przez „most przyjazni” zbudowany na Mekongu, można przejsc przez punkt graniczny do Tajlandii.
Rowniez intrygujaca muzyka towarzyszy chinskim paradom.
Mowia o Laosie, kraina uśmiechu i to prawda, bo najłatwiej jest się tam porozumiec uśmiechem wlasnie. Setki grup etnicznych mowi w sobie tylko znanych jezykach, wiec jedynie gest i usmiech pomagaja w kontaktach z miejscowymi ludzmi.  Ostatnio laotanska mlodziez pilnie uczy się angielskiego. To bardzo biedny, komunistyczny kraj. Najbiedniejszy w tamtym regionie Swiata.
To co mnie w Azji najbardziej bulwersuje, pokazywala tutejsza telewizja.
7.Myanmar-Birma – wlasciwa nazwa, Republika Zwiazku Mjanmy. Glowa państwa jest prezydent Thein Sein wyłoniony przez parlament, który po 20 latach rzadow junty wojskowej wybral się wreszcie i czyni wysiłki w kierunku demokratyzacji państwa. 68% ludności, to Bamarowie, 10% Szanowie i jeszcze kilka innych nacji. Glowna religia jest buddyzm, 80%, protestantyzm 5,6%, katolicyzm 1,3% , islam 4%, a 1,7% wyznaje hinduizm. Ludnosc posluguje sie jezykiem birmańskim.
W programie pokazuja walke z azjatyckimi smieciami.
8.Filipiny – Prezydent Benigmo Aquino III. Mowia w jezyku filipińskim, angielskim i hiszpańskim, ale w wielu regionach posluguja sie wlasnymi jezykami i dialektami. Ustroj republikański, dwuizbowy parlament (Izba Reprezentantow i Senat). Filipiny sa krajem katolickim. Religie ta wyznaje 81,4 % ludności.
Pan opowiada o pracy swojej ekipy. Ciezko, ale ktos to robic musi.
Protestantow jest 10,8%, wyznawcow islamu 5,5%, glownie na wyspie Mindanao Religie plemienne wyznaje 1,5% Filipinczykow, niby mało, ale przeliczając to na ilość mieszkancow, daje liczbe 1 mln 430 tys osob, poniewaz Filipiny sa bardzo ludne, maja 103 mln ludności(z czego 11 mln zamieszkuje poza krajem). 0,09%wyznaje buddyzm.
To ogromne poswiecenie zanurzyc sie tak po szyje w tym smierdzacym scieku.
Ciekwostka jest, ze na Filipinach w 2014r zarejestrowano Filipinski Kosciol Prawoslawny, ale ich jeszcze nie policzono. Natomiast policzono dokładnie filipińskich Swiadkow Jehowy, których doliczono sie 201.761. Swiadkowie Jehowy przybyli z Ameryki i zaczeli swoja dzialalnosc na Filipinach już w 1908r. Jak widac, Filipinczycy  podatni sa na zmiany i otwarci na rozne religie swiata.
Szefostwo z odleglosci obserwuje zmaganie sie ze smieciami swoich pracownikow.
9.Singapur – Niepodlegla Republika Singapuru, to wyspiarskie panstwo-miasto, posiadajace 5.399.200 mieszkancow, co ze względu na maly obszar kraju, plasuje go na drugim miejscu (po Japonii) najbardziej zaludnionego panstwa swiata.  Glowa tego małego państewka jest prezydent Tony Tan Keng Yam. Kadencja prezydenta trwa 6 lat, a jednoizbowego parlamentu, 5 lat. Premierem Singapuru jest Lee Hsien Loong.
Specjalne tamy zatrzymuja smieci, ktore potem prcownicy wylawiaja.
Singapur zamieszkuje 76,8% ludzi pochodzenia chińskiego, 13,9% malajskiego, 7,9% hinduskiego i 1,4% innego. Taki kogel-mogel. Glowne jezyki używane w tym kraju, to angielski, mandaryński, malajski, tamilski i inne w niewielkim stopniu.
Technologia jeszcze tu nie dotarla. Na wodzie wszystko robia ludzie, wlasnymi rekami.
Roznorodnosc wyznawanych religii w tak malym państwie jest imponujaca. 16,4% to bezwyznaniowcy, 33,9% ludności wyznaje buddyzm, 14,3 islam, 10,8% to protestanci, 7,1% katolicy, 5,2% wyznaje hinduizm, 9,7% taoizm, 2,3% ludzi  wyznaje religie plemienne. Singapur jest najbardziej rozwiniętym krajem spośród wszystkich należących do Stowarzyszenia ASEAN i drugim w całej Azji (pierwsze miejsce zajmuje Japonia).
Na ziemi pracuja juz specjalistyczne maszyny.
Za ciekawostke mozna uznac prawo, jakie do dnia dzisiejszego stosowane jest w Singapurze. Otoz, ciagle wykonują tam kare śmierci za morderstwo, piractwo, posiadanie narkotykow, za gwałt, korupcje wysokich urzednikow, dazenie do wojny oraz za przestępstwa przeciwko prezydentowi kraju.
Tak to wyglada z gory.
Kara śmierci za te przestępstwa dotyczy również cudzoziemcow. Wśród innych kar zachowala się chlosta, która stosowana jest m.in. za wandalizm i włamania. W ostatnich latach chlostano glownie nielegalnych imigrantow, ale kara ta dosiegla również dwóch niemieckich turystow, którzy dewastowali wagony kolejki singpurskiej. Chlostaja tam rozga trzcinowa moczona w wodzie.
W miescie i w parkach widac dbalosc o czystosc.
W Singapurze karaja również mandatami za nieprzestrzeganie przepisów. Kary sa dotkliwe i bezwzględnie egzekwowane. Za co? a za palenie papierosow w miejscach publicznych, za plucie na ulicy (szkoda ze w innych krajach azjatyckich nie karza za to), za zucie gumy (wycofano ze sprzedzy gume do zucia. Za sprzedaż lub kupno gumy do zucia (na czarno), można zaplacic 1000 $ kary), rowniez za rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy.
Sporo jest czystych miejsc do odpoczynku i podziwiania sztuki malajskiej
Być może w tym tkwi sukces Singapuru? Mowia, ze dobrobyt mieszkancow i calego kraju jest glownie zasluga stabilizacji politycznej, zdyscyplinowaniu politykow i wysokich urzednikow, a  w drugiej kolejności wlasnie temu, ze prawo jest surowe, a kary nieuniknione, bez stosowania zadnych wyjatkow.
Pan tu pracuje. Jest z Kambodzy. Otwarty na ludzi, chetnie rozmawia z turystami.
Tam policja i sady pochylają się nad każdym wykroczeniem i przestępstwem i żadne działanie lamiace prawo nie jest umarzane. W Singapurze nie istnieje pojecie „niskiej szkodliwości czynu”. Każdy czyn przeciwko prawu wymaga kary.
Dawna i obecna zabudowa komponuje sie ze soba.
Lubie Singapur, bo jest czysty i bezpieczny. Kiedy tylko mogę, to się tam zatrzymuje i nie raz jeszcze z pewnoscia odwiedze to przyjazne dla ludzi miasto. Podrozujac po Azji, często przesiadki wypadaja wlasnie na singapurskim lotnisku. Warto tak zaplanowac podroz, aby zatrzymać się tam chociaż na dwa dni i wtopic w miasto.
W Malezji spotyka sie murale, ale mury nie sa zabazgrywne przez wandali.
Z ciekawostek warto tez wiedzieć, ze w 1819r Kompania Wschodnioindyjska wydzierzawila  Singapur od Sultanatu Johor, a w 1826r Brytyjczycy kupili po prostu ten kraj od Sultana i utworzyli tam swoja baze morska. W 1942r napadli na niego Japonczycy i okupowali do 1945r. W roku 1965r utworzono Niepodlegla Republike Singapuru w ramach Brytyjskiej Wspolnoty Narodow.
Udalo mi sie w kadr uchwycic wieze Petronas w calosci.
10.Wietnam – w Socjalistycznej Republice Wietnamu władze sprawuje prezydent Truong Tong Song i premier Nguyen Tan Dung. Zostali oni wybrani na te funkcje przez Narodowe Zgromadzenie liczace 498 poslow, z czego 458, to członkowie Komunistycznej Partii Wietnamu. Pozostalych 40-tu  poslow jest niezależnych.
Na terenie parku The Heritage Centre
Wietnamczycy stanowia 85% ludności, grupy plemienne 10%, Chinczykow zyje tam 900 tys, Khmerow 1,1 mln. Mowi się w jezyku wietnamskim, khmerskim i  chińskim. 45,3% społeczeństwa wyznaje religie plemienne, 16,4% buddyzm, 6,4% katolicyzm, 1,6% protestantyzm, 0,2% islam. Brak wyznania deklaruje 29,6% mieszkncow Wietnamu.
Sztuka nowoczesna przeplata sie tutaj z tradycyjna i narodowa.
Smutna ciekawostka jest taka, ze powszechnie naruszane tam sa prawa człowieka. Ograniczona jest wolność słowa, zabrania sie zgromadzen, a wobec opozycji, partia komunistyczna stosuje roznego rodzaju represje. Z tego tez powodu Wietnam stoi na samym koncu w ASEAN i ma postawione warunki.
Przy tak wysokich temperaturach, przewiewne tarasy i patia zawsze byly mile widziane.
Z przedstawionej krótkiej charakterystyki stowarzyszonych państw wyraźnie wynika, jak bardzo roznia się one od siebie we wszystkich prawie dziedzinach, a jednak podjely trud wspólnej pracy nad poprawieniem bezpieczeństwa i warunków zycia w swoich krajach. Daza do ułatwienia dostępu do nauki, biznesu, wolnego handlu i promowanie kultury swoich narodow.
Wszystko tutaj wykonane z naturalnych surowcow. Ptaszniki tez.
Latwo nie jest, ale caly czas posuwają się do przodu. Podrozujac po krajach azjatyckich trudno nie zauwazyc dynamiki w rozwoju miast. Wszystkie niemal miasta znajduja się w rozbudowie. Wszedzie wre praca przy budowie wiezowcow dla firm i apartamentowców oraz drog i ulic. Buduja wreszcie chodniki dla pieszych.
Przy nowoczesnych deptakach butiki i kawiarnie zamiast straganow.
Powstaja cale nowe osiedla mieszkaniowe, hipermarkety, sieciowe restauracje znanych swiatowych firm, centra biznesowe i konferencyjne, uczelnie z nowymi kierunkami studiow. Smochody i skutery sa w powszechnym i zmasowanym użyciu, ze o telefonach komórkowych już nie wspomnę. Mnóstwo banków. Wejscie roznych znanych swiatowych firm do krajow ASEAN jest naprawde imponujace.
Wszedzie cos sie buduje, w kazdej luce miedzy wiezowcami, powstaje nowy wiezowiec.
Buduja się juz nowe, sieciowe stacje benzynowe, co spowoduje, ze niebawem zniknie sprzedaż benzyny w butelkach po coca-coli z drewnianych stoleczkow przy ulicach i drogach azjatyckich miasteczek i wsi.
Korzystalam z bankomatu tego banku i dopiero teraz zobaczylam, ze to islamski bank.
ASEAN intensywnie pracuje i skupia się obecnie nad utworzeniem wspólnego rynku o swobodnym przepływie kapitału,  sily roboczej, usług, towarów oraz inwestycji. Już sa pierwsze odczuwalne wyniki tej pracy.
No coz, w koncu to islamski kraj to i banki islamskie.
Od początku 2016r wszedł bowiem w zycie przepis o wzjemnym uznawaniu dyplomow lekarzy, pielęgniarek, architektow, inzynierow, geodetow, księgowych oraz specjalistow od turystyki. Ludzie posiadający takie kwalifikacje mogą już swobodnie pracować w kraju, jaki sobie wybiorą spośród stowarzyszonych w ASEAN.
Mozna tu znalezc restauracje serwujace potrawy roznych panstw. Tu "La Boca".
Teraz lepiej rozumiem dlaczego w wietnamskiej ambasadzie (zapewne w innych tez) jest każdego dnia tak duzo interesantow zalatwiajacych jakies specjalne wizy dla jadacych tam do pracy lub do szkoły. Gdzies przeczytałam nawet, ze ASEAN myśli o stworzeniu bezwizowego ruchu miedzy tymi dziesiecioma krajami.
Restauracja "Viet Nam"
Niektóre sprawy opozniaja się jednak przez opieszalosc niektórych stowarzyszonych w ASEAN  krajów w kwestii realizacji postawionych przez Stowarzyszenie niezbednych warunków (Kambodza, Wietnam…) czy nienadazajacych gospodarczo (Laos).
W Kuala Lumpur wszedzie mozna samemu trafic, patrzac na drogowskazy.
Oczywiście, bywaja starcia, podobnie, jak w Unii Europejskiej. Silniejsze kraje pomagają jednak słabszym, ciagnac ich za uszy w pewnych dziedzinach, promujac ich produkty czy wlasnie turystykę, ktora stala sie ostatnio dochodowa galezia gospodarek krajów azjatyckich, stad te ciekawe programy telewizyjne i filmy.
Na stacji LRT Hang Tuah mozna wziac sobie ksiazke do poczytania lub zostawic swoja.
Inne stowarzyszone kraje sa z kolei upominane przez ASEAN i przynaglane do rozwiązania problemów nieakceptowanych przez Stowarzyszenie, takich jak korupcja, nieprzestrzeganie praw człowieka , zbyt powolny rozwój gospodarczy itp. a w razie konieczności nakładane sa sankcje.
Zostawilam swoja przeczytana ksiazke i obejrzalam mini muzeum na tej stacji.
ASEAN planuje w przyszlosci wprowadzenie jednolitej waluty dla wszystkich 10-ciu krajów, (ACU, jako jednostka aazjatyckich walut), z mysla o przyspieszeniu stabilizacji w gospodarce regionalnej i stabilizacji cen. Jednak ze względu na ciagle zbyt duże roznice w uprawianiu  polityki i w poziomie zycia, wstrzymano się chwilowo z tym pomyslem. Poki co, chca popracowac nad zrownaniem poziomu zycia ludności.
Berjaya Times Square. Centrum Handlowe i hotele na Jala Pudu/Jala Imbi.
Prawie w każdym z tych krajów można już się dogadać po angielsku, co likwiduje bariery w porozumiewaniu się kontrahentow w biznesie, kontaktach kulturalnych i ludzi w zyciu codziennym. W krajach opóźnionych pod tym wzgledem, nauka jezyka angielskiego jest wprowadzana do szkol oraz upowszechniana przez  wolontariat.
Okolica Pasar Seni
ASEAN rosnie w sile i rozszerza swoja wspolprace z liczącymi się w swiecie krajami spoza Stowarzyszenia takimi, jak Chiny, Japonia, Korea Poludniowa, Indie, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone, w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, rolnictwa i zasobow ludzkich. Azja wyraznie rwie do przodu.
Miedzy wiezowcami mozna sie natknac na taka stara zabudowe, do remontu.
Naprawde, jestem pod wrazeniem ASEAN. Tak owocnie wspolpracują z sobą kraje o roznych wyznaniach, islamskie, buddyjskie, chrzescijanskie i plemienne. Sa wsrod nich kraje demokratyczne i komunistyczne. 
Muzeum Muzyki w Kuala Lumpur. Zwiedzilam.
Kraje rządzone przez parlament, Prezydenta,  Krola lub Sultana. Kraje nowoczesne i zacofane. Niesamowita sprawa! Chca zaorać istniejace nierownosci i stworzyć region postępu i dobrobytu w obszarze Azji Poludniowo-Wschodniej. Oby im się udało.
Na zakonczenie spaceru, jak zwykle obiadek. Zupa z ryba i orzezwiajacy kokos.

2 komentarze:

  1. Witam ,znowu zamilkłaś, a ja przyzwyczaiłam się do Twoich opowieści.
    Byłam w tym roku w styczniu w Kuala Lumpur, potem w Penang a dalej w Indonezji. Mam w planach odwiedzić Cię w Santa Fe w przyszłym roku. Byłam już raz na Filipinach,głównie na nurkowaniu , a także na północ od Manili czyli Banaue i wiszące trumny ,wiem co przeżywałaś tam.Czy mogłąbym nawiązać z Tobą kontakt emailowy? mój adres ewabor@gmail.com, pozdrawiam Ewa B

    OdpowiedzUsuń
  2. Milo, ze napisalas. Zamilklam, bo jestem ciagle w tym samym miejscu, wiec nic takiego ciekwego sie nie dzieje, zeby pisac. Samo Kuala Lumpur, jak rowniez inne miejsca w Malezji opisywalam dokladnie, gdy bylam tu dawniej i intensywnie zwiedzalam.Nie bede ludziom glowy zawracala glupotami :) ale za kilka dni wylatuje do Wietnamu i znowu zaczne pisac i pokazywc zdjecia. Posty stana sie wreszcie czytelne, bo przyjedzie do mnie polska klawiatura :) pozdrawiam serdecznie i zraz wysle do Ciebie maila, to zlapiemy kontakt na przyszlosc :)

    OdpowiedzUsuń