Patronat medialnyMiło mi poinformować, że moja wyprawa została objęta patronatem medialnym przez portal Link to Polnad www.linktopoland.com

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Borneo- Niah National ParkNational Park Niah. Sarawak, Borneo.
Przed lotem do Mulu zwiedziliśmy jaskinie w Narodowym Parku Niah. Trudno tam dojechać, jak wszędzie w Malezji, chociaż ciągle tego nie mogę zrozumieć, dlaczego stosowane są takie utrudnienia w miejsca, które turyści z całego świata chcą zwiedzać.
Po dotarciu do Niah, trzeba jeszcze przepłynąć łódką na drugą stronę rzeki.
Przecież każde takie miejsce przynosi dochody z turystyki i powinno być dostępne.

Do Niah trzeba jechać autobusem, a potem iść pieszo 3 km lub jechać taksówką.
Muzeum Archeologiczne w Niah
Niah, to taka zaprawa turystyczna przed odwiedzeniem National Park Mulu. Jest tam jaskinia mająca chyba największe wejście ze wszystkich jaskiń. W jaskiniach Niah żyje mnóstwo nietoperzy, na które co rusz natykaliśmy się chodząc po jaskini.
Szlaki turystyczne w National Park Niah
Niah przedstawia całkowicie dziewiczy stan lasu, gąszcz porastających drzewa lian, powalone w sposób naturalny pnie drzew, a te co rosną, pną się do góry tak wysoko, że naprawdę trzeba mocno zadrzeć głowę, aby zobaczyć, gdzie się kończą koroną.
To są bardzo wysokie, strzeliste drzewa.
Park Niah można zwiedzać samemu, bez Przewodnika, co też uczyniliśmy. Szlaki są wyraźnie oznaczone i prowadzą głównie po drewnianych pomostach i schodkach.
Cóż to spaceruje sobie wokół pnia drzewa?
Trzeba uważać, bo niespodziewanie z gąszcza dżungli może wyjść jakieś zwierzę, a po pniach drzew spacerują mało znane nam zwierzątka. Trzeba więc uważać, za co chwytamy się ręką i po czym stąpamy nogą.
Często trzeba się wspinać po schodach
Niah słynie również z tego, że znaleziono w jego jaskiniach ślady obecności człowieka. Z pewnością był to człowiek jaskiniowiec podobny do tego z kreskówki? :)
Dżungla w Niah, Sarawak Borneo.
Czterdzieści tysięcy lat temu, człowiek jaskiniowiec pozostawił w jaskini Niah malowidła na skałach. Już wtedy żyli na tym świecie artyści. Rysunki przetrwały w wilgotnym i ciemnym środowisku jaskiń zadziwiająco długi czas. Są wielką atrakcją.
Malowidła na skalnych ścianach w jaskini Niah, Borneo.
W jaskiniach Niah można się poczuć trochę tak, jak byśmy stąpali po księżycu. Krajobraz po prostu nieziemski. I wszędzie te schody wiodące do góry. Chodząc po nich nie zdaję sobie jeszcze sprawy, co mnie czeka w Mulu.
Księżycowy krajobraz.
W Mulu bowien będę musiała pokonywać schody wiodące o wiele wyżej i bardziej stromo idące w górę. Przenikający przez górny otwór snop światła, oświetla jaskinię Niah w tajemniczy sposób, nadając jej kolorowy, bajkowy wygląd. Jest pięknie.
Jestem pewna, że tędy wylatują nietoperze na wieczorny żer
Gdyby w Niah zostać do wieczora, można by z pewnością zobaczyć wylatujące na nocny żer nietoperze, bo żyje ich w tych jaskiniach ogromna ilość.(sądząc po ilości guano). To musi być niezwykle spektakularny widok.
Uwaga! Chińczycy w jaskini!
Chińczycy urządzili sobie w jaskini jakieś szkolenie. Darli się niemiłosiernie, rzucali się na ziemię pokrytą guanem nietoperzy, wznosili chóralnie jakieś bojowe okrzyki.
W Niah
Byłam zaskoczona, że w jaskini można się tak zachowywać. Może wykupili sobie pozwolenie na taką imprezę? W Parkach Narodowych obowiązują przecież jakieś przepisy. Nie tylko nie należy śmiecić, ale również powinno się zachować ciszę.

To ja w jaskini Niah
Wszystko, co żyje przywarło do skał w oczekiwaniu na odwrót intruzów. Ja też. Byliśmy w sporej odległości od nich, na górze, ale słabo się słyszeliśmy stojąc obok siebie, taki hałas czynili karni, dzielni, oddani pracodawcy uczestnicy szkolenia.
Jaskinia Niah, Sarawak, Borneo.
Bardzo podobały mi się jaskinie w National Park Niah, chociaż nie miałam dotychczas doświadczenia w chodzeniu po jaskiniach. Zawsze trzymałam się kurczowo ziemi. Teraz odkryłam, że pod ziemią może być również ciekawie.
Ja w jaskiniowej poświacie w Niah, Sarawak, Borneo.
Wreszcie polecimy do National Park Mulu.

2 komentarze:

  1. super!!!!!!!!!!!! przekonalas mnie!!! jade! zastamawialam sie czy nie zrezygnowac i zrobic tylko mulu ale zrobie i jedno i drugi e:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję decyzji! nie będziesz żałowała, tam jest naprawdę pięknie, surowo i tajemniczo. Pozdrawiam i wielu wrażeń życzę :)

      Usuń