Patronat medialnyMiło mi poinformować, że moja wyprawa została objęta patronatem medialnym przez portal Link to Polnad www.linktopoland.com

środa, 21 stycznia 2015

Tajlandia - Pattaya

Wizerunek Króla przy plaży w Pattaya
Nie wróciłam do zdrowia tak szybko, jak myślałam, z dnia na dzień. Postanowiłam wobec tego zrezygnować z wyjazdu na wyspę i zatrzymałam się w pół drogi, w Pattaya.
Spokojna, rozleniwiona za dnia Pattaya
To bardzo słynne uzdrowisko nadmorskie w Tajlandii, do którego chętnie przyjeżdżają zagraniczni turyści, jak również  Tajowie, głównie na weekendy, ponieważ miasto leży w bliskiej (ok.200 km) odległości od Bangkoku.
Hotel w kształcie okrętu przy promenadzie. Przy nim wchodzę w swoją Soi 3.
Autobusy z Bangkoku do Pattaya odjeżdżają dosłownie co chwilę z terminalu Eastern Bus, do którego bez trudu można dojechać  sky-train BTS do stacji Ekkamai. Na stacji Asok jest punkt przesiadkowy z linii metra. Bilet autobusowy do Pattaya kosztuje 119 bath.
Za taki placek z bananem zapłacimy 40 THB
Można też dojechać do Pattaya z Northern Bus Terminal mieszczącym się przy Mo Chit lub pociągiem ze stacji Hua Lumphong za niecałe 40 bathów. Jeżeli ktoś przylatuje do Bangkoku jedynie po to, aby natychmiast przemieścić się do Pattaya, to z lotniska bezpośrednio do Pattaya kursują minibusy. Taka to słynna miejscowość, ta Pattaya.
Zaraz przyrządzą bardziej konkretne jedzonko
Pattaya ma bardzo dobre położenie dla turystów. Nie dość, że blisko stąd do Bangkoku, to jeszcze bliżej na nowe lotnisko Suvarnabchuni, które położone jest na trasie Bangkok – Pattaya. Z Pattaya na lotnisko jest 160 km i kursują tam regularnie autobusy z Tapparaya Road oraz lotniskowe minibusy.
Wpatrywanie się w wodę wzmaga apetyt na tajskie przysmaki
Może to lotnisko nie jest już takie nowe, bo oddano go do użytku jesienią 2006r, ale z pewnością jest największym i najnowocześniejszym lotniskiem w Azji Południowo – Wschodniej i wszystko tam lśni, jak gdyby dopiero co go zbudowano.
Każde miejsce jest dobre, aby wspólnie spożyć posiłek
Z Bangkoku na lotnisko jest 30-35 km, zależy skąd się jedzie (w Bangkoku za wszystkie środki lokomocji płaci się w zależności od długości trasy), a dojazd jest bardzo wygodny i szybki. 
Na plaży
Kursuje specjalna linia nadziemnej kolejki Aiport Rail Link (ticket 35 bath), BMT, czyli metro, cztery linie szybkich autobusów i zwykłe autobusy miejskie. O taksówkach nie wspominam, bo to oczywiste.
Spacerkiem po Pattaya
Stare lotnisko Don Muang nadal funkcjonuje, a gdy nowe czasem szwankuje, przejmuje część jego lotów. Nowe zbudowano na starych bagnach, więc nieraz coś się z pasami startowymi dzieje i trzeba szybko remontować.
Ołtarzyki buddyjskie
Pattaya było kiedyś zwykłą, biedną rybacką wioską, której drewniane chaty ciągnęły się wzdłuż linii brzegowej Zatoki Tajlandzkiej. Wszystko zmieniło się w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to Amerykanie prowadzili wojnę z położonym po sąsiedzku Wietnamem. Żołnierze amerykańscy przyjeżdżali do spokojnej wioski Pattaya na kilkudniowy wypoczynek nad morzem.
Zawsze ktoś uprzątnie i przyniesie świeże kwiaty
Tam, gdzie wkracza wojsko, czy to pokojowo, czy wojennie, zmiany w życiu mieszkańców są oczywiste. Wojsko dla odreagowania stresów wojennych w zasadzie potrzebuje wolnej od karabinowych kul przestrzeni, kobiet, dobrego jedzenia i alkoholu. Wszystko to znajdowali w Pattaya, dodatkowo mieli plażę, morze i kilka urokliwych wysepek w pobliżu.
Turystki
Amerykanie nie zdołali wygrać wojny z Wietnamczykami i w końcu wrócili do domu, ale senna wioska Pattaya nie potrafiła już wrócić do dawnego, nudnawego stylu życia. Mentalność i potrzeby ludzi uległy zmianie. 
Na plaży
Pattaya zaczęła przekształcać się w nadmorski kurort. Drewniane domki rybackie wyburzono, a w ich miejsce zaczęto budować duże hotele i resorty, a nawet zamknięte condominia.
Rock Cafe w Pattaya
Miejsce żołnierzy zajęli turyści, chętnie korzystając z możliwości taniego sexu, oferowanego przez młode i stare Tajki, które bądź to z własnej woli, bądź z przymusu zarabiają w ten sposób na życie. Podobno usługi seksualne są w Tajlandii zabronione prawem, ale kto by się tutaj prawem przejmował.
Do Hotelu Hilton wjeżdża się ruchomymi schodami wprost z ulicy
Tak więc Pattaya słynie, jako miasto rozwiązłe, z barami go-go, gdzie prostytucja jest jawnie reklamowana lub z dyskretnymi salonami masażu, które na zapleczu posiadają pokoje do wynajęcia dla klientów. 
Pod wieczór zapełniają się uliczne bary
Za wiele tych klientów nie ma, bo właściciele muszą dorabiać sobie wynajmowaniem pokoi turystom, żeby nie stały puste, lecz zarabiały jakieś pieniądze.
W bocznych uliczkach zaczyna się ruch
Ja właśnie w takim dyskretnym hoteliku mieszkam, a nazywa on się „Good  Masage”, więc widać, że nic z hotelem czy guest hausem wspólnego nie ma, dlatego właśnie udało się ustalić cenę na poziomie 50% ceny oferowanej w innych hotelikach Pattaya, mimo, że warunki są tutaj bardziej luksusowe. W cenie zmieścił się też stały dostęp do internetu odbieranego w pokoju.
Tutaj mieszkam. W Good Massage.
Pokój usytuowany jest na tyłach domu, okna wychodzą na podwórko i nie dociera tutaj gwar miasta, ani żadne inne odgłosy życia salonu. Nie mnie osądzać ludzi, każdy orze, jak może żeby utrzymać siebie i swoją rodzinę. 
Wchodzę na piętro prosto z ulicy i przechodzę przez wspólną przestrzeń
W Tajlandii akurat, a w Pattaya w szczególności jest to przyjęty społecznie sposób zarobkowania, utrwalony tradycją zaszczepioną przez wojsko amerykańskie, więc nic mi do tego.
Mój kącik kuchenny i dalej, pokój
Oprócz klubów go-go i salonów masażu, funkcjonują w Pattaya ekstrawaganckie kabarety, a geje i transwestyci prowadzą tutaj wesołe życie. Przewodniki turystyczne skupiają się głównie na opisie tych właśnie atrakcji w miasteczku, starając się odstraszyć spokojnych turystów od tego rozwydrzonego  miasteczka. Chcą chyba pozostawić je w posiadaniu spragnionych wypoczynku i luzu Tajlandczyków.
Mam wygodne łóżko i swoją łazienkę
Skutek jest wręcz odwrotny i tabuny obcojęzycznych turystów przetaczają się przez Pattaya bez przerwy, całe dnie i noce, głównie zaś Rosjan, ale i Niemców wiele i, jakże by, Amerykanów, chyba z przyzwyczajenia do miejsca i nostalgii za dawnymi, dobrymi czasami.
Pattaya
Myliłby się bardzo ten, kto by myślał, że tylko takimi atrakcjami dysponuje Pattaya. Otóż Pattaya posiada wiele klubów i pól golfowych międzynarodowej klasy i rozgrywane są tutaj turnieje na bardzo wysokim poziomie. Funkcjonuje też w Pattaya wiele szkół nauki gry w golfa.
na ulicy w Pattaya
Rozgrywane są też w Pattaya mecze tenisowe, Pattaya Open i Australian Open, w których kilkakrotnie  brała udział nasza świetna tenisistka, Agnieszka Radwańska.
Przed Central Festival
Pattaya posiada największe w Azji Centrum Handlowe, Central Festival Pattaya Beach, umiejscowione tuż przy plaży. Obiekt jest bardzo nowoczesny i ogromny, jak na takie małe w końcu miasteczko. Ale co się nie robi, żeby zdobyć serca i pieniądze turystów.
I wewnątrz
Policja monitoruje miasto na skuterach i na co przymyka oko, to przymyka, ale gdy turyści myjąc nogi pod kranem z wodą zepsuli zawór i woda lała się po ulicy, policjanci zareagowali, otoczyli ujęcie wodne, wprawdzie z daleka, żeby nie pomoczyć mundurów, ale jednak i wytrwale wydzwaniali komórkami po pomoc. 
Turystyczne mycie nóg
Nim pomoc nadeszła przechodzący Taj podszedł do urządzenia i po prostu odłączył dopływ wody, biorąc przy okazji publiczny prysznic., ku uciesze ulicznych gapiów.
Dzielny chłopak, co uratował Pattayę od powodzi :)
Nadmorska promenada w Pattaya tętni życiem dzień i noc, chociaż nocą bardziej intensywnie. W dzień ludzie spacerują, siedzą w cieniu drzew lub leżą na plaży opalając się. 
Policjanci mogą spokojnie jechać dalej i pełnić swą powinność
Po wodzie pędzą motorówki, a w powietrzu latają paralotniarze uczepieni do nich linami. Łodzie rozwożą turystów po różnych okolicznych wyspach, bo na każdej z nich są jakieś atrakcje godne obejrzenia.

Zachód słońca nad Zatokoą Tajlandzką w Pattaya
Nocą zapełniają się restauracje i bary piwne, często z muzyką na żywo. Działają też dyskoteki oraz lokale z karaoke i snookerem (gra bilardowa pochodząca z Indii). 
Pod wieczór zaczyna kwitnąć handel "z ręki"
W kabaretach można obejrzeć tancerki w pięknych, błyszczących cekinami sukniach z pióropuszami boa, które przy dokładniejszej obserwacji okazują się być transwestytami, zwanymi tutaj  katoey. Ot, i tak toczy się życie turystyczne w Pattaya. 
Młody, zapowiadający się na piłkarza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz