Patronat medialnyMiło mi poinformować, że moja wyprawa została objęta patronatem medialnym przez portal Link to Polnad www.linktopoland.com

sobota, 26 lipca 2014

Co warto zobaczyć w Ciudad Panama cz.III


Panama Viejo - Poprzedniczka Casco Viejo
jest najstarszym europejskim miastem w Ameryce w rejonie Pacyfiku. Założył je Hiszpan Pedro Arias Davila w 1519r. 
Kolejka w terminalu autobusu do Panama Viejo
Miasto nie miało szczęścia do spokojnego bytowania i rozwoju. Przeżywało częste rabunki,  pożary, a w 1620r nawiedziło je trzęsienie ziemi, które w znacznym stopniu uszkodziło wiele budynków w Panama Viejo.
Informacja, kasa i wejście na teren archeologiczny Panama Viejo
W 1644r wielki pożar ponownie zniszczył duży procent zabudowy miasta. Ludzie ciągle żyli w obawie o swoje bezpieczeństwo, mimo to za każdym razem odbudowywali  miasto, które rosło i rozwijało się w swoim tempie.
ja na tle wieży kościelnej z XVI w i wieżowca z XXI w
W 1670r miasto liczyło już 10 tys. mieszkańców. Położenie Panamy Viejo było bardzo korzystne dla Hiszpanów, bo stanowiło dogodny punkt do wysyłki złota i innych bogactw tej ziemi drogą morską do Europy. Lecz z tego powodu  miasto często było niepokojone  przez piratów.
Pokazano, jak to miejsce wyglądało wówczas. Tu nie widać wieżowców.
Bardzo dużo w Panama Viejo pobudowano budynków kościelnych oraz użyteczności publicznej o solidnej konstrukcji kamiennej, które gotowe były przetrwać różne kataklizmy.
Ruiny Panama Viejo
Jednakże, gdy szalony Henry Morgan w 1671r z wielką furią wpadł do Panama Viejo i  spalił całe miasto, nie było ono w stanie po raz kolejny się podźwignąć ze zniszczeń.
Przed każdą ruiną opis i foto, jak to wyglądało,gdy było w całości
Ten pożar pociągnął za sobą wiele ofiar w ludziach, a straty w zabudowie miasta były tak duże, że mieszkańcy nie chcieli już podnosić miasta z ruin.
Ruiny miasta
Postanowili przenieść się w inne, bardziej bezpieczne miejsce i wybrali położony 8 km dalej cypel ziemi nad Pacyfikiem, na którym do dziś stoi pobudowane przez nich w 1673r Casco Viejo.
Panama Viejo wśród starych drzew
W dosłownym tłumaczeniu „casco viejo” znaczy „stary kask” może chodzi o kask ochronny? Bezpieczne miejsce? Dziwna nazwa.
Jak się mury rozsypały, tak leżą
Henry Morgan to angielski pirat, który szalał na wodach Pacyfiku napadając na różne kraje, miasta i wyspy hiszpańskie, grabiąc je i niszcząc. Czynił to za wiedzą i przyzwoleniem dworu angielskiego. Był jednym z najbardziej bezwzględnych piratów tamtych czasów.
Nowa Panama rośnie wzwyż i na boki, widać ją z pierwotnej Panama Viejo
Po spaleniu Panama Viejo został wreszcie schwytany, aresztowany i przekazany Anglii celem osądzenia i odpowiedniego ukarania za tą niebywałą zbrodnię.
Mury i posadzka Katedry
Panama Viejo była miastem hiszpańskim, szalony Morgan był obywatelem angielskim. Hiszpania z Anglią miała podpisany traktat pokojowy, dlatego uważano, że zgodnie z postanowieniami traktatu pirat, który dokonał tak ogromnego zniszczenia hiszpańskiego
Święta figura w starej katedrze, zabezpieczona nowoczesnym sposobem
miasta, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi, powinien być surowo ukarany i uwięziony, aby zaprzestał swojego procederu totalnego niszczenia wszystkiego, co staje mu na drodze do zdobycia łupów.
renowacja starych murów
Ale przed Sądem w Anglii  Morgan udowodnił, że absolutnie nic o traktacie nie wiedział, jest analfabetą, niczego nie czyta, a nikt  z braci piratów, ani innych ludzi mu o tym traktacie  nie wspomniał słowem.
Starodrzew na terenie archeologicznym
Gdy ktoś nie ma świadomości o istnieniu czegoś, to nie może odpowiadać za nieprzestrzeganie zasad w tym czymś zawartym. Z takiego założenia chyba wyszedł sąd angielski, bo szalonego Morgana uniewinnił i uwolnił z aresztu.
Ptaki tu zupełnie nie boją się ludzi.
Do dnia dzisiejszego świat się pod tym względem nie zmienił. Kto ma złoto i inne walory ludzkiego pożądania, bywa zwolniony od odpowiedzialności za swe niecne czyny.
Część ruin będzie przystosowana do obiektów kultury
Tym bardziej, jak udowodni, że jest przygłupem, psycholem, nie odróżniającym zła od dobra i wszystko co czyni, robi w dobrej wierze. Kary w więzieniach odsiadują biedni ludzie, nie mogący się wykupić i idioci niepotrafiący się od odpowiedzialności wymigać.
Na piętrze ruiny
W każdym razie szalony Morgan nie dość, że od kary został uwolniony i uznany za niewiniątko, to jeszcze król angielski Karol II pasował tego rozbójnika na rycerza i od tej chwili nie był to już szalony pirat Morgan, zamieniający zamorskie miasta w perzynę, a z pełnym szacunkiem, sir Henry Morgan! Taki jest ten Świat od zarania   wieków.
Ruina widziana z góry
Jak by tego było jeszcze mało, sir Henry Morgan dostał od króla posadę  gubernatora na Jamajce i tam dopiero zaszalał na dobre, bo przecież charakter człowieka nie zmienia się wraz z przyrostem u niego zaszczytów i dóbr doczesnych. Jak ktoś był osłem, to nim zostanie bez względu na to, jak będzie bogaty.
Ruiny Panamy Viejo
Sir Morgan stał się na Jamajce ponownie szalonym Morganem i to do kwadratu tak, że w końcu dochodzące do króla Karola II wieści o jego ekscesach spowodowały, że został pozbawiony tej zaszczytnej funkcji i odwołany ze stanowiska. 
Remontowana część ruin
Został jeszcze jakiś czas na Jamajce i tam ostatecznie zmarł na atak serca. Jego życie osobiste warte jest książki.
Studnia?
Ruiny Panama Viejo , w które zamienił miasto szalony Morgan przetrwały wieki w nienaruszonym stanie i jeszcze dzisiaj możemy wyróżnić wśród nich konkretne obiekty.
Wieża, charakterystyczna budowla dla Panama Viejo
Najlepiej zachowała się 30 m wieża z resztkami murów katedry. Znajdują się tam również ruiny kościoła Św. Józefa, klasztory jezuitów, dominikanów i franciszkanów. Budowli kultu religijnego było tam najwięcej.
Tak wyglądało miasto pierwotnie. Ładne było.
Zachował się też kawałek ratusza miejskiego i resztki większych domów. Zabytki archeologiczne oznaczone zostały tablicami z informacją i fotografią po rekonstrukcji. Dokonanej oczywiście na papierze, chociaż część tych ruin ma być zrekonstruowanych w rzeczywistości.
Mała ruinka
Wydano też broszurkę pt. „Panama Historic Monumental Comlex” w języku hiszpańskim i angielskim, w której wymieniono ruiny z nazwy, ponumerowano je i na prowizorycznej mapce te numery umieszczono w odpowiednich miejscach. 
Stare z nowym w tle
Można więc samemu zdecydować, co się chce obejrzeć, i prosto tam się kierować, jeśli nie chce się uchodzić nóg, krążąc po całym rozległym obszarze starożytnego miasta. 
Ruiny Panama Viejo
Taka mapka to zawsze jakieś ułatwienie dla turysty.Trzeba o nią poprosić panią przy kupowaniu biletu wstępu.Wejście na teren ruin Panama Viejo jest płatne, a jakże, nawet pani nie chciała mi pokazać broszurki, zanim nie kupię biletu.
W pobliżu znajduje się najstarszy most kamienny Del Rey
Jednak już zapomniałam ile kosztował bilet. Za wszystko tu turysta musi płacić, więc mi się myli, ile za co płaciłam, jeżeli nie przekraczało to 10 $.
Piękny kamienny most El Rey w Panama Viejo, a pod nim śmieci.
Mimo pewnego kosztu, warto zwiedzić Panama Viejo, ruiny najstarszego miasta w Ameryce, które znajdują się w cichym, oddalonym od gwaru miejskiego miejscu, porosłym starymi ogromnymi drzewami.
Prace porządkowe przy moście El Rey. Widać kolor wody? to ścieki.
Można przysiąść w cieniu drzewa na ruinie, schłodzić się lekkim wietrzykiem, posłuchać świergotania ptaków i zamyślić się chwilę na losami tego świata.
Po lewej stronie starego, jest nowy most w użytkowaniu
Poza terenem archeologicznym, ale w jego pobliżu nie można przegapić ważnej i ładnej starej budowli, kamiennego mostu. szkoda tylko, że zamiast rzeki, płyną tam śmierdzące ścieki. 
Misja Ewangeliczna
Ścieki i śmieci to duży problem Panamy. Władze miasta powinny z tego powodu mieć ciągły ból głowy, to może by wreszcie rozwiązały ten problem.
A wokół wszystko w budowie i remontach
To, że cała Panama jest w stanie budowy i remontów, to powtarzam ciągle. Szkoda, że przy okazji nie chowają pod ziemię kabli elektrycznych   zwisających całymi ogromnymi wiązkami nad ulicami, które zasłaniają te piękne, nowoczesne budowle. 
Musiałam je sfotografować! czyż nie piękne nakrycia głowy pań inżynierek?
Za jakiś czas będą z pewnością znowu rozkopywać ulice, bo kiedyś te kable muszą przecież schować.Do ścieków i śmieci należy jeszcze dodać zwisające kable.To są trzy sprawy, które zaliczam do negatywów w tym pięknym kraju, w którym mieszkają bardzo uprzejmi ludzie.
Tu łapię metro bus i wracam do nowej Panamy
c.d.n. 
w następnym poście Isla Taboga, a potem pozwolę odpocząć Wam trochę od Panamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz