Patronat medialnyMiło mi poinformować, że moja wyprawa została objęta patronatem medialnym przez portal Link to Polnad www.linktopoland.com

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Co nowego w Cancun po świętach?Święta, święta i po świętach. Nawet już po Sylwestrze! Ludzie zaszaleli, wydali pieniądze, najedli się, napili, naśpiewali, natańczyli, spotkali sie z rodzinami, z przyjaciółmi i wrócili do codzienności, do pracy, do domowych obowiązków. A w Cancun, jak była pełnia lata, tak jest do tej pory i nic w tym temacie nie zapowiada zmian, chociaż w innych tematach owszem.

Na plaży zawsze przyjemnie
 Nowy, 2014 Rok przyniósł mieszkańcom Cancun i całemu Regionowi Quintana Roo, reformę fiskalną. „Por Estode Quintana Roo”, periodismo veraz para un Estado Joven z dnia 3 stycznia podaje, że ”Golpe inflacionario! El 5% de aumento al IVA (podatek) ha provocado un 10 % de alza extra en todoslos produktos” Głównie podrożeją medicinas ( leki) i alimentos (żywność).

Skoro nie wolno wnosić piwa, trzeba skonsumować przed bramką
Ale dalej już się czyta, że przewidywana podwyżka cen wyniesie od 10 do 16%. Takie ogłoszenia wywieszono na szybach niektórych sklepów i to spowodowało, że kupiłam gazetę, aby ze słownikiem w ręku sprawdzić, o co chodzi. Podrożeje znacznie energia elektryczna. Ja tutaj nie raz dziwiłam się, że Meksykanie w ogóle nie oszczędzają prądu. Latarnie na ulicach palą się nie tylko wieczorem i w nocy, ale też przez cały dzień. Nikt tego nie wyłącza. A wentylatory? Te muszą chyba zużywać dużo prądu, a chodzą całe dnie  i noce. Widocznie dotychczas prąd był bardzo tani.

No, to idziemy do wody!
Zaskoczyło mnie również to, że w mieście wszystkie bankomaty były oblegane przez ludzi, a jest ich w Cancun bardzo dużo (i bankomatów i ludzi, ale akurat o bankomatach mówię J), że tak powiem, stadami stoją, po pięć sześć w jednym miejscu i przed każdym z nich stały kolejki, zawijające się po kilka razy. 

Dziewczynki na plaży
W „Por Esto” pokazali te kolejki ludzi, wyciągających z bankomatów swoje pieniądze i napisali, że ludzie masowo wycofują lokaty, więc w bankach utworzyły się również długie kolejki. Zapowiedziano przemarsz protestujących przeciwko tej reformie i podano trasę przemarszu. 

strefa barów
 Dla turystów nie jest to również dobra wiadomość. Miałam nosa, że za drugi miesiąc zapłaciłam już przed świętami, chociaż miałam zapłacone do 11 stycznia i dopiero wtedy mogłabym zapłacić za następny miesiąc. Pedro prawdopodobnie podniesie czynsze z tego tytułu. Chociaż za prąd i wodę płacimy według zużycia, więc może nie podniesie. Zapowiadają, że w restauracjach i w hotelach będzie drożej. Tortille zdrożeją na ulicznych stołówkach. 

Na pomoście
Jednocześnie podano, jak dużo turystów odwiedziło już Jukatan. Hotele mają obłożenie od 80 do 98%, ale sezon cały czas trwa i region spodziewa się ciągle nowych gości. Prawdą jest, że na lotnisku w Cancun ciągle tłok. Chociaż lotnisko ogromne, tłumy przetaczających się turystów w jedną i drugą stronę, robi wrażenie. We Frankfurcie jest luźniej. 

piękne statki
Gazeta podaje też ceny, co zdrożeje, a co stanieje. Costo actual – costo anterior. Tanieje benzyna do samochodów: Gasolina Magma z 12,32 pesos do11,80 pesos, gasolina Premium z 12,90 do 12,30 pesos, gasolina Diesel z 12,73 do 12,10 pesos. Tanieje cebula z 16 do 12 pesos, pomidory z 25 do 20 pesos.

Na brak turystów Cancun rzeczywiście nie może narzekać
 Czosnek z 75 do 70 pesos za kg, marchew z 14 na 10 pesos, tanieje gaz, papierosy. Tanieje piwo! Cerveza „Caguamones” z 27 do 26 pesos, Cerveza „Caguama” z 24 do 23 pesos. Jeden pesos, prawie nic, nawet przeliczyć tego na dolary nie można, a jak ładnie brzmi: tanieje!

To już inna plaża. 1 stycznia 2014r
Zdrożeje refresco, czyli napoje chłodzące – 2,5 l z 23 do 27 pesos,3 l z 24 do 33 pesos, bo bez nich trudno żyć w te upały. Chleb z 22 do 24 pesos, mleko 1 l, z11 do 14 pesos, czyli podstawowe produkty dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Podają produkty, które stanieją, żeby pocieszyć trochę ludzi, że coś jednak tanieje, ale nic nie piszą o mięsie, wędlinach, rybach. 

Jedzonko w przenośnych lodówkach i na plażę!
U nas by taki numer nie przeszedł, żeby zdrożało lecznictwo, energia elektryczna i podstawowe produkty spożywcze, a staniały używki. Ale Meksyk!

Cudowne lenistwo
Reforma podatkowa zapowiada również rozliczenie firm, które nie płacą podatków (bardzo słusznie) i przedstawiają w gazecie do wiadomości publicznej całą listę firm, które zalegają z podatkami. Jest ich chyba z 500! Poza tym, w prasie to co zwykle, policja złapała przemytników heroiny, znowu znaleziono ciała zamordowanych kobiet, w przydrożnych rowach i laskach, chociaż podobno policja robi co może, żeby takim tragediom zapobiegać (nie wierzę!) 

W dali widać miasto Cancun
Mimo, że większość stron poświęcona jest reformie finansowej i podatkowej, wypowiedziom ministrów i ekspertów w tej sprawie, wypowiedziom ludzi złapanych na ulicy i tymi przed bankomatami, jak również analizie sytuacji ekonomicznej Jukatanu i Quintana Roo, to sporo też pisze się w „Por Esto” o problemie ze śmieciami na Jukatanie, z plastikowymi butelkami po napojach, o dzieciach, które zbyt dużo przesiadują w tak zwanych mini kasynach z urządzeniami do gier automatycznych i bieżących sprawach w regionie Quintana Roo.

Można i pod daszkiem odpoczywać
Jak również o śniegu, który spadł w okolicy Monterrey-Saltillo! Zaskoczenie tak ogromne, że poświęcono tematowi trzy pełne strony gazety i zamieszczono zdjęcia tego śniegu na polach i szosach. Samochody fiksowały. Chyba tu nie wiedzą, co to zimowe opony. 

Dziecko w kamizelce ratunkowej też popłynie z tatą
Gazeta niby regionalna, a tematyka naprawdę bogata i różnorodna. Podawane są informacje z  krajów sąsiednich Ameryki Łacińskiej, ale też ze Stanów Zjednoczonych i z Europy. W żadnej polskiej gazecie nie czytałam nigdy o sprawach bieżących z Meksyku, czy Gwatemali, a tu, proszę bardzo. Oczywiście, sporo też jest o sporcie. Jak w każdym kraju świata, mnóstwo tu kibiców sportowych. I tak właśnie rozpoczął się nowy, 2014 rok w Meksyku, na Jukatanie.

To Karolina. Bardzo długo podejmowała decyzję, czy skoczyć
Święta i Nowy Rok ludzie spędzali na plażach i festynach miejskich i naprawdę wypoczywali cały tydzień. Tacy wypoczęci może łatwiej przełkną reformę finansową? Chociaż nie wszystkim było dane relaksować się  w tym świątecznym okresie. Taki na przykład Luis, młody, przystojny chłopak, informatyk prowadzący cafe Internet. Bez przerwy pracował. W Święta i w Sylwestra i w Nowy Rok. 

Jej chłopak na dole czekał i gestami dodawał jej odwagi
 Mówię mu, Luis, młodość stracisz w tej pracy! Zamknij tą budę, weź dziewczynę i idź z nią na plażę! Tam jest słońce, woda, muzyka, radość! Tylko uśmiecha się, bo cóż innego mu pozostało? Skoro musi pracować od rana do nocy?  Albo sprzedawcy wszystkiego. Stragany pracowały pełną parą całe święta, wszystkie sklepy również. To jakiś obłęd!

W końcu.........niech się dzieje wola nieba......
Po Nowym Roku zrobiłam zakupy. Kupiłam nowe spodnie-rybaczki i spódnicę, ponieważ już nie miałam w czym chodzić. Tak schudłam na tym latynoamerykańskim jedzeniu, że wszystkie moje ubrania są o trzy numery za duże. Ja nie wiem, dlaczego tutaj większość ludzi ma poważną nadwagę. Chyba od tego śmieciowego jedzenia w MacDonaldzie i pizzeriach oraz coca-coli. 

Jest! jej chłopak zdecydował się, jako drugi
 Meksykanie namiętnie to lubią i spożywają, na dodatek nie żałują sobie ciastek, głównie takich z kremami, tortowych i lodów! Również mężczyźni objadają się tymi smakołykami. Stąd ta nadwaga. A ja chudnę na ich tortillach, pomidorach z cebulą, płatkach kukurydzianych z mlekiem i wodzie mineralnej.

Historyczne zdjęcie, już wspólne i certyfikaty odwagi.
Poza tym, oni w wolnych chwilach leżą w hamakach, a ja chodzę, chodzę i chodzę. Nawet zaczęłam jeść batoniki i sodki hiszpański przysmak, gorące churros, bo skoro taka chuda jestem, to chyba już mogę?

A wieczorem przed Mercado, muzyka i tańce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz